Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zastosowanie powłok chroniących karoserię samochodową

24 listopada 2016

W związku z często pojawiającymi się pytaniami o powłoki kwarcowe i ceramiczne zechcemy powiedzieć na ten temat nieco więcej. Czym są takie powłoki i dlaczego się je stosuje, co można dzięki nim osiągnąć. Powiemy również jak to wygląda, gdy chodzi o odporność na zarysowanie i najważniejsze jak długo będzie się to utrzymywać na lakierze.

Powłoki takie kwarcowe, ceramiczne to właściwie ten sam produkt oparty zawsze na dwutlenku krzemu, różnią się jedynie typem reakcji chemicznej jaka będzie zachodzić na powierzchni lakieru w czasie aplikacji. Jest to jedyna propozycja produktów, które będą zabezpieczać lakier i będzie można grubość tych powłok mierzyć. Bardzo ważne w czasie aplikacji produkt jest idealnie przygotowana powierzchnia lakieru, oczyszczenie nalotów ze smoły oraz osady drogowych, ptasich odchodów oraz żywicy z drzew. Niezbędna będzie także wcześniejsza korekta rys, zmatowień oraz innych defektów na lakierze.

Jakie korzyści będzie w stanie zagwarantować na powłoka na samochodzie? Nie tylko lakier będzie można zabezpieczyć, ale także reflektory, szyby, felgi a także wszystkie elementy plastikowe czy winylowe. Oczywiście takim kluczowym walorem zabezpieczenia będzie znakomita zdolność do odpychania zanieczyszczeń i tym samym do samooczyszczenia. Pojawiają się również właściwości hydrofobowe a więc możliwość odprowadzenia wody z powierzchni jakie będą zabezpieczone. Auto zabezpieczone w taki sposób będzie się brudzić wolniej i bieżąca pielęgnacja jest zdecydowanie łatwiejsza ponieważ mniej zanieczyszczeń będzie trzymać się powierzchni samochodu. Również lakier oraz elementy z tworzyw sztucznych są mniej narażone na promieniowanie UV.

Jak to jest z trwałością?

Producenci podają trwałość w granicach mniej więcej 24 miesięcy albo też około 30 tysięcy km. Oczywiście taki wynik w dużej mierze będzie zależeć od tego jak będziemy dbać o pielęgnację auta. Stosowanie mocnej chemii czy też częste mycie samochodu mechanicznie na pewno będzie dochodziło do osłabienia mocy właściwości hydrofobowej. W ten sposób skróci się żywotność powłoki kwarcowej i ceramicznej na lakierze.

Należy pamiętać, że to nie jest taki produkt, który nam zabezpieczy samochód w sposób trwały z czasem ulegnie zużyciu i tak naprawdę zależy wyłącznie od użytkowania prawidłowej pielęgnacji i zależy od tego trwałość.

Często zainteresowani pytają czy taka powłoka będzie w stanie zabezpieczyć przed rysami. Na pewno w znaczący sposób ograniczy się to powstawanie rys. nie ma jeszcze takiego produktu na rynku, który będzie w stanie w 100% zabezpieczyć lakier takiego samochodu. Jest to dynamicznie rozwijająca się branża, która cały czas idzie do przodu. Możliwe, że najbliższym czasie pojawi się jakiś nowy świetny produkt.