Sezon zimowy niesie ze sobą wiele radosnych wydarzeń, takich jak Boże Narodzenie i Nowy Rok w większości krajów. Jest to naprawdę czas świętowania i radości.
Jednak dla niektórych osób zima nie jest najszczęśliwszą porą roku. Mowa tu o właścicielach samochodów. Ci z Was, którzy mają samochód, wiedzą, że zima może naprawdę wystawić na próbę Wasze nawyki związane z konserwacją samochodu. Jeśli nie zadbasz o swój samochód zimą, możesz drastycznie skrócić jego żywotność.
Dlaczego zimy są tak szkodliwe dla pojazdów? Słone drogi, zimne poranki i wilgotna pogoda, która sprawia, że samochód rdzewieje, z pewnością nie są dobre dla Twojego pojazdu.
Czy jest coś, co można zrobić, aby zapobiec uszkodzeniu samochodu? Cóż, właśnie dlatego tu jesteśmy. W tym artykule opowiemy o tym, jak zapobiegać uszkodzeniom i rdzy zimą.
Najlepszym sposobem ochrony samochodu przed rdzą w zimie i zapobiegania jej jest mycie samochodu co najmniej raz w miesiącu. Możesz także nałożyć wosk na lakier i dodatkowo zabezpieczyć przed rdzą podwozie.
Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista sposobów ochrony samochodu przed rdzą w zimie:
Spis treści pokaż 1. Regularne mycie samochodu 2. Nałożenie wosku na lakier 3. Ochrona przed rdzą 4. Wyczyść odpływy 5. Maty na każdą pogodę 6. Powłoka podkładowa z oleju Zapobieganie rdzy - najczęściej zadawane pytania Czy mycie samochodu zimą zapobiega rdzy? Jak mogę zapobiec rdzewieniu mojego samochodu? Czy można zapobiec rozprzestrzenianiu się rdzy? Czy mycie samochodu może powodować rdzę?1. Regularne mycie samochodu
Zimą śnieg pokrywa wszystkie drogi i ścieżki, utrudniając jazdę samochodem. Władze miasta używają soli, aby roztopić lód i odśnieżyć drogę.
Stosowanie soli jest dobre dla dróg, ale fatalne dla pojazdów. Jeśli jeździsz po posolonych drogach, sól przywiera do pojazdu wszędzie, zwiększając ryzyko korozji i rdzy.
Aby zapobiec temu zjawisku, warto regularnie myć samochód.
W zimie staraj się myć samochód co najmniej 1-2 razy w miesiącu, aby zapobiec rdzy i soli. Często trzeba użyć specjalnych produktów, aby pozbyć się rdzy i soli z lakieru.
Nie zalecamy korzystania z myjni automatycznych, ponieważ często uszkadzają one lakier. Rozumiemy jednak, że wiele osób nie ma własnego garażu, w którym mogłoby umyć samochód.
Często można znaleźć firmy zajmujące się ręcznym myciem samochodów i zdecydowanie zalecamy takie rozwiązanie.
RELATED: Jak przygotować samochód do długotrwałego przechowywania?
2. Nałóż wosk na lakier
Chcesz zapobiec gromadzeniu się brudu i soli na karoserii samochodu. Można temu łatwo zapobiec, nakładając dodatkową warstwę wosku na lakier po myciu samochodu.
Wosk nie pozwala brudowi przywierać do samochodu i zapobiega powstawaniu rdzy. Miejsca, w których samochód jest najbardziej narażony na uszkodzenia, takie jak podwozie i okolice kół, wymagają szczególnej troski w okresie zimowym. Nie zapomnij więc zadbać o kondycję swojego samochodu tuż przed nadejściem zimy.
3. Ochrona przed rdzą
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów chroniących przed rdzą, które można stosować na podwozie samochodu. Podwozie jest najbardziej narażone na działanie soli, wody i śniegu, a zatem jest najbardziej podatne na uszkodzenia spowodowane rdzą. Pojedyncza warstwa preparatu chroniącego przed rdzą może przedłużyć żywotność samochodu.
Można to zrobić samodzielnie lub zlecić warsztatowi samochodowemu. Samodzielne wykonanie tej czynności może być dość czasochłonne, jeśli nie ma się odpowiednich narzędzi.
Wiele nowszych samochodów ma wiele plastikowych osłon pod samochodem, które chronią je w tym celu. Jednak pod tymi osłonami może utknąć brud, który spowoduje rdzę, dlatego zaleca się usunięcie tych plastikowych osłon, aby sprawdzić, czy nie ma rdzy, gdy samochód zostanie podniesiony.
4. Czyszczenie odpływów
Wszystkie samochody mają w pewnych miejscach odpływy, które zapobiegają gromadzeniu się wody w jednym miejscu. Odpływy znajdują się w drzwiach i częściach błotników. Odpływy te mogą być zablokowane przez brud lub liście, które uniemożliwiają wydostanie się wody.
W takich przypadkach, zamiast odprowadzać wodę z nadwozia, blokują one wodę w pojeździe i sprzyjają powstawaniu rdzy.
Kilka z nich można znaleźć także pod panelami bocznymi samochodu i w innych miejscach pod samochodem. Sprawdź, czy pod samochodem nie ma żadnych otworów, które wyglądają na zatkane. Często pod samochodem znajduje się wąż biegnący pod przednią szybą, który należy opróżnić i oczyścić.
RELATED: 10 najlepszych powłok ceramicznych dla samochodów
5. Maty na każdą pogodę
Wnętrze samochodu również musi być chronione przed wilgocią. Wsiadając do samochodu, często przynosisz ze sobą śnieg lub sól. Śnieg lub sól mogą nie występować w dużych ilościach, ale nawet niewielka ich ilość może być śmiertelna. W pewnym momencie podłoga samochodu może zardzewieć, a wtedy podwozie stanie się słabe.
Aby temu zapobiec, wystarczy kupić dywaniki na każdą pogodę. Dywaniki te nie przepuszczają wody, brudu ani innych materiałów na wykładzinę. W ten sposób chronią podłogę, a jednocześnie pozwalają usunąć z samochodu szkodliwą zawartość bez uszkadzania niczego innego.
6. Powłoka podkładowa z oleju
Mówiliśmy już o środkach antykorozyjnych i o tym, jak zapobiegają one korozji pod samochodem. Nie wspomnieliśmy jednak, że produkty te są nieco drogie. Niektórych z Was może nie być stać na zabezpieczenie antykorozyjne.
Na szczęście jest na to rada. Możemy skorzystać z doświadczenia dawnych rolników, którzy w celu zapobiegania rdzy pokrywali swoje ciężarówki i traktory zużytym olejem. Zużyty olej nie służy do innych celów i nie może być ponownie wykorzystany w pojeździe, dlatego stosuje się go jako zabezpieczenie antykorozyjne podwozia.
Olej pochłania wszystkie zanieczyszczenia i sól z dróg i nie pozwala im przeniknąć do metalu. Tak długo, jak metal jest chroniony przed szkodliwymi materiałami, pozostaje w dobrym stanie.
RELATED: Jak zapobiegać żelowaniu paliwa do silników Diesla
Zapobieganie rdzy - najczęściej zadawane pytania
Czy mycie samochodu zimą zapobiega rdzy?
Tak, częste mycie samochodu w zimie to najlepszy sposób na zapobieganie rdzy. Pamiętaj, że podczas mycia musisz używać odpowiednich produktów, aby usunąć z lakieru wszelkie zabrudzenia.
Jak mogę zapobiec dalszemu rdzewieniu mojego samochodu?
Najlepszym sposobem jest usunięcie rdzy i zastosowanie sprayu antykorozyjnego wokół i na całym obszarze. Częste mycie również zapobiega dalszemu rdzewieniu.
Czy można zapobiec rozprzestrzenianiu się rdzy?
Gdy na samochodzie zacznie rdzewieć jakiś element metalowy, niełatwo jest ją zatrzymać bez wymiany części lub całkowitego zeszlifowania i pomalowania nowym lakierem. Jednak w niektórych przypadkach można zastosować środki zapobiegające rdzy, które znacznie spowolnią proces rdzewienia.
Czy mycie samochodu może powodować rdzę?
Jeżeli myjesz samochód zbyt często lub używasz niewłaściwych środków myjących, może to spowodować, że Twój samochód będzie bardziej rdzewiał. Jest jednak bardziej prawdopodobne, że zacznie się to od zbyt rzadkiego mycia.