Trwa ładowanie proszę czekać ...

8 rzeczy, które mogą rozładować akumulator samochodowy (i jak temu zapobiegać)

5 czerwca 2022

To najgorszy koszmar każdego z nas - wyjeżdżasz rano do pracy, a samochód nie chce zapalić. Masz do czynienia z rozładowanym akumulatorem, ale co było przyczyną i jak można było temu zapobiec?

Przedstawiamy 8 czynników, które mogą rozładować akumulator samochodowy, a niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć. Nasz zespół sprawdza również, jak zdiagnozować problem i jak zapobiec jego ponownemu wystąpieniu. Zacznijmy od najczęstszych przyczyn:

Najczęstszą przyczyną rozładowywania się akumulatora samochodowego jest pasożytnicze rozładowywanie spowodowane przez wadliwe odbiorniki elektryczne, takie jak uszkodzony przełącznik blokady drzwi lub przełącznik blokady bagażnika. Może to być również spowodowane uszkodzonym alternatorem lub błędami ludzkimi, takimi jak zapominanie o włączeniu odbiorników elektrycznych.

Każdy z tych problemów może spowodować rozładowanie akumulatora samochodowego, pozostawiając Cię bez środków transportu. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista możliwych przyczyn rozładowania akumulatora samochodowego:

Zawartość strony pokaż 8 Przyczyny rozładowania akumulatora samochodowego 1. Błąd ludzki 2. Słabe ładowanie 3. Odwadnianie pasożytnicze 4. Skrajne temperatury 5. Uszkodzony alternator 6. Luźne lub skorodowane połączenia akumulatora 7. Krótkie przejażdżki 8. Stary akumulator samochodowy Diagnozowanie rozładowanego akumulatora samochodowego Podłącz multimetr Sprawdź bezpieczniki Napraw problem Zapobieganie rozładowaniu akumulatora samochodowego

8 przyczyn rozładowanego akumulatora samochodowego

1. Błąd ludzki

Wszyscy to znamy. Pod koniec długiego dnia wjeżdżasz na podjazd i wchodzisz do środka, nie wyłączając świateł. Mogło się też zdarzyć, że zapomniałeś zamknąć do końca drzwi lub bagażnik.

Gdy światła działają przez całą noc, akumulator samochodu rozładowuje się, a nic nie jest w stanie go naładować. Dlatego rano samochód nie chce zapalić.

Niektóre nowsze samochody są wyposażone w systemy alarmowe, które przypominają o włączonych światłach lub otwartych drzwiach. Jeśli nie masz takiego systemu, ważne jest, abyś zachował czujność, aby nie popełniać tych powszechnych błędów.

2. Słabe ładowanie

Gdy układ ładowania nie działa, akumulator rozładowuje się, nawet podczas jazdy. Gdy wszystko działa tak, jak powinno, akumulator jest ładowany podczas jazdy.

Jednak poluzowany pasek alternatora lub zużyty napinacz mogą spowodować, że system przestanie ładować, a kierowca nawet nie będzie wiedział, że to się dzieje.

ZWIĄZANE: 6 przyczyn nieładowania alternatora

3. Odpływ pasożytniczy

Pasożytniczy odpływ występuje wtedy, gdy coś w pojeździe nadal pracuje, mimo że samochód został wyłączony. Niektóre podzespoły zawsze korzystają z energii akumulatora, np. pamięć zegara lub zaprogramowane stacje radiowe.

Jednak w przypadku wystąpienia problemu elektrycznego, pasożytniczy pobór mocy może przekroczyć normalny poziom. Do takiego rozładowania dochodzi z powodu wadliwych bezpieczników lub wadliwego okablowania. Poniżej znajduje się lista najczęstszych przyczyn rozładowania akumulatora samochodowego przez drenaż pasożytniczy:

  1. Wadliwy włącznik światła drzwi
  2. Uszkodzony siłownik zamka drzwi (zintegrowany przełącznik świateł)
  3. Przełącznik zamka bagażnika
  4. Wadliwy samochodowy zestaw stereo lub jego okablowanie.
  5. Nieprawidłowy montaż części elektrycznych pochodzących z rynku wtórnego.

Przyczyn może być znacznie więcej. Są to jednak najczęstsze przyczyny, głównie z powodu wadliwego włącznika świateł w drzwiach, który powoduje, że światła w samochodzie pozostają włączone i rozładowują akumulator.

4. Ekstremalne temperatury

Akumulator samochodowy źle znosi ekstremalne temperatury. Jeśli temperatura spadnie poniżej 10 stopni Fahrenheita lub przekroczy 100 stopni Fahrenheita, akumulator może ucierpieć.

Zaczynają odkładać się kryształy siarczanu ołowiu, co prowadzi do długotrwałego wyczerpania akumulatora. Ponadto gromadzenie się kryształów utrudnia całkowite naładowanie akumulatora.

5. Uszkodzony alternator

Alternator jest odpowiedzialny za ładowanie akumulatora. Pomaga on również zasilać układy elektryczne w samochodzie.

Gdy alternator się zepsuje, akumulator nie może się naładować. Typowy alternator wystarcza na około siedem lat lub przejechanie od 100 000 do 150 000 mil.

RELATED: 6 objawów nieprawidłowego działania alternatora

6. Luźne lub skorodowane połączenia akumulatora

Nawet jeśli alternator działa prawidłowo, uzyskanie pełnego naładowania może być trudne, jeśli połączenia akumulatora są poluzowane lub skorodowane.

Nie zaszkodzi regularnie sprawdzać kable i zaciski, aby upewnić się, że wszystko jest czyste i podłączone.

7. Krótkie przejażdżki

Alternator potrzebuje czasu, aby naładować akumulator. Jeśli jedziesz ulicą tylko po to, aby odwiedzić sklep spożywczy, nie pozwalasz alternatorowi pracować.

Najlepiej jest jeździć dłużej, najlepiej po autostradzie, aby akumulator mógł się w pełni naładować.

8. Stary akumulator samochodowy

Czasami akumulator staje się po prostu zbyt słaby i stary, aby utrzymać ładunek. W normalnych warunkach akumulator samochodowy może wytrzymać od trzech do pięciu lat.

Jeśli jednak jeździsz w ekstremalnych temperaturach lub eksploatujesz swój samochód do granic możliwości, możesz częściej wymieniać akumulatory.

Diagnozowanie rozładowanego akumulatora samochodowego

Co więc jest przyczyną rozładowania akumulatora i jak można to naprawić? Jeśli popełniłeś błąd i zostawiłeś coś włączonego, przyczyna jest dość oczywista. Szybka inspekcja może również wskazać, czy masz luźne lub skorodowane połączenia.

Jednak znalezienie pasożytniczego wycieku może być znacznie trudniejsze. Wykonaj poniższe czynności, aby znaleźć winowajcę.

  1. Podłącz multimetr
  2. Sprawdź bezpieczniki
  3. Napraw problem

Podłącz multimetr

Wyłącz wszystkie urządzenia w samochodzie i upewnij się, że masz w pełni naładowany akumulator. Ustaw multimetr na najwyższe ustawienie AMP i podłącz go do akumulatora.

Jeżeli uzyskasz odczyt powyżej 50 miliamperów, oznacza to, że akumulator pobiera prąd pasożytniczy. Wskazania zegara i innych urządzeń zasilanych z akumulatora powinny wynosić od 20 do 50 miliamperów.

Sprawdzenie bezpieczników

Wyciągać po jednym bezpieczniku na raz, jednocześnie obserwując wskazania multimetru. Warto zacząć od najniższego natężenia prądu i przesuwać się w górę.

Jeżeli wyjęcie bezpiecznika spowoduje znaczny spadek wskazań, oznacza to, że znalazłeś winowajcę. Zapoznaj się z tabelą bezpieczników w instrukcji obsługi, aby ustalić, który element jest przyczyną problemów.

Następnie trzeba będzie przeprowadzić dalsze dochodzenie. Załóżmy, że bezpiecznik zasila system audio; trzeba się jeszcze dowiedzieć, czy radio, antena lub inne urządzenie pobierają prąd.

W takiej sytuacji należy odłączyć każde urządzenie zasilane z tego bezpiecznika, aż do zaobserwowania ustania poboru prądu. W ten sposób wykryjesz wadliwy element.

Napraw problem

Gdy już wiadomo, która część powoduje rozładowanie baterii, czas na wymianę. Niektóre części można łatwo naprawić, inne mogą wymagać pomocy mechanika.

Po wymianie uszkodzonej części należy ponownie przeprowadzić test multimetrem, aby upewnić się, że pobieranie prądu ustało.

Zapobieganie rozładowaniu akumulatora samochodowego

Właściwa konserwacja akumulatora samochodowego gwarantuje, że pojazd jest już gotowy do jazdy. Możesz zapobiec rozładowaniu akumulatora, stosując się do poniższych prostych wskazówek.

  • Regularnie usuwaj wszelkie zanieczyszczenia i zabrudzenia. Nie pozwól, aby górna część akumulatora uległa zabrudzeniu lub korozji.
  • Często sprawdzaj, czy kable i zaciski akumulatora są dobrze podłączone.
  • Nie używać urządzeń elektrycznych, gdy silnik nie pracuje. Włączać samochód, jeśli chce się uruchomić radio lub inne akcesoria.
  • Upewnić się, że akumulator samochodowy jest dobrze zamocowany. Wibracje mogą spowodować skrócenie żywotności akumulatora.
  • Parkować w garażu, z dala od czynników atmosferycznych.
  • Gdy jest zimno, używaj koca na akumulator.
  • Jeździć dłużej.

Dzięki kilku czynnościom konserwacyjnym już nigdy nie będziesz musiał spóźniać się do pracy.